تبلیغات
روژان سی ان سی - 09151596411 - راهنمای جامع خرید دستگاه cnc چوب سنگ پلاسما واترجت
همیشه راهی هست.


اگر قصد خرید دستگاه سی ان سی را دارید گذشته از اینکه دستگاه سنگ ،چوب،فلز،یا واترجت باشد ،احتمالا یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن شما را درگیر نموده است اینست که بهترین قیمت و مناسبترین دستگاه کدام است.در این مقاله تلاش میکنم تا شاخصهای اصلی برای مقایسه قیمت دستگاههای مختلف را در اختیار شما قرار دهم تا به فراخور کار خود از آنها بهره ببرید.

 

عواملی تعیین کننده قیمت که بذهن من میرسند را در اینجا ذکر میکنم و تلاش میکنم بصورت تجربی به هر یک وزن و درصدی از قیمت را اختصاص بدهم

پیشنهاد میکنم پیش از مطالعه بخش اول این مقاله را مطالع نمایید.

نکاتی در طراحی ماشین:وسوسه بزرگتر ،قویتر

 

عامل اول :تجربه تولید کننده و کیفیت طراحی و ساخت(برند)

الف:تعهد:تعهد بنظر من مهمترین مولفه ای هست که باید در خرید یک دستگاه به اون توجه داشته باشید.تعهد از دید من یعنی اینکه مشکل مشتری مشکل من است.گرچه تعهد جزو مسایلی است که جزو ضروریات کار کردن میباشد اما بسیار دیده ایم که افرادیکه بمحض اینکه مشکلی برای مشتری بوجود آمده با گفتن جمله این مشکل شماست به راه خود رفته اند و مشتری را به حال خود رها کرده اند.

 

ب:طراحی:طراحی درست و محاسبه شده یک دستگاه از اهمیت به سزایی برخوردار میباشد.خصوصا اگر قصد خرید دستگاهی خاص را دارید.متاسفانه در بازار ایران مرسوم است که شرکتها یک دستگاه اروپایی را کپی میکنند و شرکتهای دیگر هم از روی کپی کپی میکنند.البته این یک روش معمول در بازار دستگاههای ارزان قیمت میباشد.اما من به شخصه اعتبار بالایی برای شرکتی که کار اورجینال و اصیل تولید میکند قایل هستم.کسیکه میداند که چه میکند و به پارامترهای دستگاه و مختصات آنها مسلط است با کسیکه فقط کپی میکند بسیار متفاوت است.

 

ج:تجربه

تجربه ساخت دستگاه بنظر من از دو عامل بالا هم مهمتر است.شرکتیکه صد عدد دستگاه تولید کرده با مجموعه ای که ده عدد دستگاه تولید کرده و مجموعه ای که تازه شروع بکار کرده و میخواهد برای اولین بار به شما دستگاه بفروشد بسیار متفاوتند.

بنظرم مهم است که ما قبول کنیم قسمتی از پولی که به تولید کننده پرداخت میکنیم بابت سالها تجربه و هزینه های زمانی و مادی اوست.

در هر دستگاه جدید مشکلات و آموخته های جدیدی وجود دارند.تجربه چیزیست که با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نخواهد بود.

 

در خصوص سه عامل بالا نظر من اینست که 

تجربه

تعهد

طراحی و مهندسی

 

.

 

 

بروزرسانی (25/3/96)

عامل دوم :کیفیت قطعات بکار رفته

 

این قسمت معمولا قسمتیست که مشتریان دستگاه بیشترین  وسواس را بر روی آن دارند.یک تصور رایج اینست که "بدون قطعات باکیفیت امکان ساخت یک سیستم و مجموعه با کیفیت وجود ندارد."صد در صد این فکر را تایید میکنم.ممکن نیست با قطعات ضعیف بتوانید یک مجموعه قوی بسازید.حتی اگر کوچکترین و بی اهمیت ترین قطعات نیز بی کیفیت باشند در کل به سیستم صدمه میزنند.برای شما بعنوان کاربر فرقی ندارد که دستگاه شما بدلیل سوختن یک کارت کنترل از کار بیفتد یا یک قطعی ساده سیم بهر صورت دستگاه از مدار تولید خارج گردیده است.

 

یک نکته هم بعنوان نظر شخصی عرض میکنم .دقت در جزییات و وسواس در ساخت از نشانه هایی است که به آنها وزن بالایی در تصمیم گیری خود میدهم.اینکه امروزه همه از موتورهای با کیفیت استفاده میکنند بسیار خوب است اما من حتما دقت میکنم که سازنده از چه نوع کلیدهایی برای صفحه پنل استفاده کرده است.یا از چه جنس پیچهایی برای بستن قابها استفاده میکند.کیفیت جوشکاری سازه از چه قرار است.این جزییات ساده هستند که تفاوت یک کار کیفیت بالا را با یک کار معمولی و متوسط مشخص میسازند.

البته کسیکه چنین دقتی را در تولید دستگاه سی ان سی لحاظ میکند حتما توقع دریافت مبلغی بیشتر را دارد.پیشنهاد میکنم در پرداخت کمی بیشتر برای چنین دقتی اندکی سخاوتنمد باشید.دو فایده برای آن متصور است اول اینکه این هزینه باعث میشود بعدا هزینه های تعمیر و نگهداری و از کار افتادگی دستگاه سی ان سی شما بشدت کاهش یابد.دوما با این روش تولید کننده با کیفیت را تقویت میکنید.

 

 

الف:موتورها

موتورهای یک سی ان سی حرفه ای باید سروو باشند .در مقاله دیگری به مکانیزمها مختلف طراحی خواهیم پرداخت و چراها و چگونه ها را نیز بررسس میکنیم.اما سرووها علاوه بر دقت بالاتر از مکانیزم عیب یابی خودکار برخوردارند.مثلا وقتی شافت شما هم محور نباشد یا قطعی سیم داشته باشید عملیات را قطع کرده و پیغام خطای مرتبط را اعلام مینمایند.اما در یک استپر موتور هم محور نبودن شافت ،آنقدر خطا ایجاد خواهد کرد و شما متوجه مبدا خطا نخواهید شد که از شنیدن نام سی ان سی هم دلگیر شوید.

 مطالعه مقاله استپر موتورچیست؟نکته:درباره دستگاههای نیمه حرفه ای و حرفه ای صحبت میکنیم.اگر قصد ساخت یا خرید یک سی ان سی رومیزی دارید حتما از استپر موتورها استفاده کنید.

ب:اسپیندل

مقاله نکاتی درباره اسپیندلها

ج:کنترلر

مقاله کنترلر

د:شاسی

ه:ریلها و واگنها

و:مکانیزمهای بال اسکرو و دنده شانه

بال اسکرو

دنده شانه مورب

 

عامل سوم:خدمات آموزش ،نصب و راه اندازی

دستگاه بدون نرم افزار عملا هیچ کارایی برای شما نخواهد داشت.شما نیاز به یادگیری سه دسته نرم افزار دارید اما پیش از هر توضیحی مقاله زیر در اینمورد را مطالع نمایید.

چرا باید به آموزش اپراتوری و نرم افزارهای کد/کم اهمیت بدهیم؟

نرم افزار کد:CAD(camputer aided design) طراحی به کمک کامپیوتر

نرم افزار کم:CAM(camputer aided manufacturing) تولید به کمک کامپیوتر

کارکردن با کنترلر:هر سازنده ای موظف است استفاده از کنترل دستگاه ،تنظیمات ،کالیبراسیون کنترل دستگاه را بصورت کامل به خریدار آموزش دهد و همینطور مدارک فنی و آموزشی مربوطه را بصورت مکتوب در اختیار مشتری قرار دهد.

شرکت سازنده در ابتدای کار با کمک کردن به شما میتواند باعث گردد تا بسیاری از ضررها برای شما اتفاق نیفتند.

معرفی نرم افزار برش و چیدمان پرونست

 

عامل چهارم:خدمات پس از فروش

اگر برای خرید دستگاه نکات ذکر شده در بالا را رعایت کرده باشید احتمالا اکنون دیدی نسبت به یک دستگاه خوب cnc  پیدا کرده اید.حالا زمانیست که تصمیم به خرید گرفته اید.اکنون چیزیکه خرید شما را نهایی میکند بحث خدمات پس از فروش است.بسیار دیده شد است که دستگاهی از بهترین برندهای دنیابدلیل نداشتن قطعه یدکی از کار افتاده است.مشتری که هزینه بسیار زیادی برای خرید یک دستگاه اروپایی کرده است بدلیل از کار افتادن یک درایو سروو یا یک کارت کنترل یا حتی یک پست پرسسور نتوانسته از دستگاه خود استفاده نماید.

دستگاههای ساخت داخل نیز الزاما خدمات پس از فروش خوبی ندارند.در بسیاری ازمواردبدلیل کوچک بودن مجموعه تولیدی و اینکه میخواهند نیروی ثابت خدماتی استخدام نکنند (یابه تعداد کافی نداشته باشند) زمان پاسخگویی به مشتری بسیار زیاد خواهد بود.و در طی این زمان که دستگاه شما از کار افتاده است شما در حال ضرر هستید.

 

 

نکات اختصاصی دستگاه چوب

وکیوم و ساکشن

تولچنجر 

نکات اختصاصی دستگاه سنگ

اسپیندل مخصوص سنگ

رنگ آمیزی

(رنگ اپوکسی چیست)
مطالعه مقاله کاربری دستگاه سنگ cnc

کاربرد دیسک در دستگاه سنگ 


نکات اختصاصی دستگاه پلاسما

یونیت پلاسما

پلاسما زیر آب

سنسور برخورد

کنترل ارتفاع پلاسما

 

نکات اختصاصی دستگاه واترجت

پمپ

کاتینگ هد

لوله های ارتباطی

تصفیه آب